Menu
Wernisaż wystawy Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego pod tytułem „INKspiracje”

Wernisaż wystawy Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego pod tytułem „INKspiracje”

Szczecin, 20 lutego 2018 r.

Rok 65-lecia powstania STF obfituje w różne wydarzenia fotograficzne. Kolejnym tegorocznym był dzisiejszy wernisaż wystawy fotografii artystycznej pod tytułem „INKspiracje” (pomysłodawca tytułu: Maciej Głowacki). Jak już niektórzy domyślają się chodzi o sztukę tatuażu. Specjalnie piszę „sztukę” ponieważ współcześni tatuatorzy i ich dzieła znacznie różnią się od „dziar”, które widujemy do dziś na skórze byłych marynarzy, czy osób mających za sobą trudną przeszłość.

Ponadto samo wykonywanie tatuażu związane jest z intymną bliskością pomiędzy dwojgiem ludzi, na czas tatuowania, a do tego samemu procesowi towarzyszy spora (czasami) doza wrażeń bólowych. Dzięki temu cały proces jest bardzo naturalny, prawdziwy i dlatego tak fotogeniczny.

Fotograficy STF zrealizowali materiał wystawowy podczas dwóch konwentów tatuażu, które w latach 2016 i 2017 miały miejsce w Szczecinie oraz w jednym ze studio tatuażu. Powstałe w ten sposób zdjęcia autorzy przedstawili Komisji Artystycznej STF, która wybrała 26 prac na wystawę do Starej Galerii STF w restauracji Stara Komenda w Szczecinie. Prace ekspozycyjne wydrukowane zostały w konwencji czarno – białej oraz barwnej.

Na dzisiejszym wernisażu nie zabrakło fotografików STF oraz zaproszonych gości, w tym stałych bywalców naszych wernisaży z Fotoklubu Zamek oraz foto-team.pl. Szczególnie cenna była obecność osób ze Szczecińskiego Stowarzyszenia Artystów Tatuażu i długa rozmowa z nimi na temat konwentów.  Rozmowa ta wiele nam dała, pokazując różnice jak i cechy wspólne w naszym – fotografujących, spojrzeniu i ich – tatuatorów. Okazało się, że jest to sztuka o szerokim spektrum możliwości, z wielkim potencjałem i bardzo dynamicznie się rozwijająca. Co warte podkreślenia, są to osoby pełne energii, wizji, pozytywnego spojrzenia, a sama sztuka tatuażu nie jest tylko sztuką dla sztuki lecz ma dużo głębsze uzasadnienie, a nawet przesłanie.

Dla wernisażowych bywalców nie zabrakło przekąsek i napojów, a rozmowom o fotografii i nie tylko tradycyjnie nie było końca. Kto nie był na tym wernisażu może to nadrobić na kolejnych wydarzeniach fotograficznych – w tym tygodniu (chociażby wernisażu wystawy członka honorowego STF Timma Stütza w dniu 21 lutego). Do zobaczenia!

Autorzy wystawy:
– Bogusław „Bodek” Macal
– Jolanta Raczyńska
– Maciej Głowacki
– Marta Teszner
– Piotr Dul
– Sabina Adamowicz
– Tomasz Seidler

Kurator wystawy: Magdalena Seredyńska, organizacja wernisażu: Joanna Przepiera

 

Notatkę sporządzili:
– Tomasz Seidler, Prezes STF
– Bogusz Borkowski, Wiceprezes STF