Menu
Wernisaż wystawy Andrzeja „Graby” Grabowieckiego  „Pierwotne formy sztuki”

Wernisaż wystawy Andrzeja „Graby” Grabowieckiego „Pierwotne formy sztuki”

 

Szczecin, 2-go lutego 2018 r.

 

Rok jubileuszu 65-lecia STF rozpoczęliśmy od mocnego akcentu wystawienniczego – wystawy Andrzeja „Graby” Grabowieckiego  pod tytułem: „Pierwotne formy sztuki”.

 

„Tytuł wystawy nawiązuje do albumu niemieckiego fotografa Karla Blossfeldta. Prezentowane w galerii czarno – białe artystyczne fotografie przedstawiają subtelne formy roślinne o niezwykłych strukturach. Ekspozycja prezentuje niewielki fragment cyklu, który powstawał od 2004 do 2012 roku. Pojedyncze zdjęcia brały udział min. w Konkursie im. E. Hartwiga w Lublinie, gdzie zajęły II miejsce. Artysta, pracując na tym cyklem, naświetlił prawie pół tysiąca klatek.

Wyjątkowość wystawy polega nie tylko na tym, że prace są czarno – białe, są wykonane w dwóch technikach. Podstawą obu było naświetlenie negatywu średnioformatowego. Po wywołaniu zostały z wybranych klatek wykonane odbitki na papierze bromowym oraz po zeskanowaniu wydruki atramentowe w jakości fotograficznej.

Andrzej „Graba” Grabowiecki to artysta konceptualny. Pasjonuje się historią fotografii. Poza klasycznymi procesami fotograficznymi, zajmuje się także procesami historycznymi, w tym technikami szlachetnymi. Inspiracje czerpie z literatury, plastyki, życia. Od 1976 roku jest członkiem Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego, był członkiem zarządu stowarzyszenia, zaś aktualnie jest jego Członkiem Honorowym i członkiem Komisji Artystycznej.”*)

 

Wernisaż, zorganizowanej wspólnie ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków, wystawy odbył się we piątek 2 lutego o godzinie 18:00 w gościnnych progach kawiarni „Kafle” przy ul. Koński Kierat. A samo oprawianie wystawy i jej montaż w kawiarnianym wnętrzu odbył się dzień wcześniej.

Będąc współorganizatorami wydarzenia pojawiliśmy się trochę wcześniej, żeby dopiąć wszystko na przysłowiowy „ostatni guzik”. A potem zaczęli pojawiać się nasi goście. Kameralne wnętrze kawiarni szybko zapełniało się miłośnikami fotografii, naszymi przyjaciółmi i znajomymi.

Słowo wstępne, wprowadzając wszystkich w tematykę wystawy, wygłosiła Magda Seredyńska – kurator wystawy. Potem głos zabrał Tomasz Seidler – Prezes STF i na końcu sam autor zdjęć – Andrzej „Graba” Grabowiecki.

A potem wszyscy przeszli do sedna, czyli oglądania fotografii i rozmów. O fotografii, ale nie tylko. Wyjątkowa, ale normalna w trakcie wernisażu, była możliwość porozmawiania z autorem wystawy. Wielu z obecnych skorzystało z tego.

Zapraszamy wszystkich, do odwiedzin w „Kaflach” i obejrzenia wystawy Andrzeja „Graby” Grabowieckiego  „Pierwotne formy sztuki”. No i najważniejsze – na miejscu możecie prace Andrzeja kupić i zabrać ze sobą do domu, a dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele statutowe STF – na remont przyszłej siedziby stowarzyszenia. Wszystko to możecie uczynić w atmosferze przytulnej kawiarni, gdzie wspaniałą kawę popija się przy dźwiękach muzyki z czarnej płyty.

A przed samym wernisażem wystawę odwiedziła „Migawka” z redaktorem prowadzącym w osobie Andrzeja Kutysa. Zapraszamy do wysłuchania relacji: http://radioszczecin.pl/132,0,migawka

 

Notatkę przygotował
Bodek Macal, Sekretarz STF

*) – fragment z opisu wystawy z https://web.facebook.com/events/354190515063224/