Menu
Wodowanie albumu fotograficznego „The Tall Ships Races”

Wodowanie albumu fotograficznego „The Tall Ships Races”

Szczecin, Stara Rzeźnia, 06 października 2017 r.

Dzień 6 października roku 2017 przeszedł  już do historii, a razem z nim minęła, na stałe już w niej zapisana uroczystość wodowania albumu o regatach The Tall Ships Races. Dzięki współpracy z przedsiębiorstwem CSL Internationale Spediton członkom STF oraz zaprzyjaźnionym fotografikom udało stworzyć się tą publikację.

Jej powstanie datuje się na spotkanie podsumowujące poprzedni wspólny projekt: album „Stara Rzeźnia” o rewitalizacji jednego z budynków przemysłowego kompleksu na wyspie Łasztownia w Szczecinie. To tam pojawił się pomysł  o kolejnym albumie. Jego tematyka nasunęła się automatycznie: w 2017 roku będziemy gościć kolejny finał regat w naszym mieście, więc będzie to wspaniała okazja aby podsumować to wydarzenie, razem ze wszystkimi poprzednimi – 2007, 2013 oraz 2015.

Nastąpił podział prac i zaczęło się… Zbieranie zdjęć od różnych autorów, dzielenie ich na lata, segregowanie, wybieranie. Do tego równolegle pisane były teksty oraz… Zmieniała się koncepcja układu rozdziałów samego albumu. Udało pozyskać się Patronat Prezydenta Miasta Szczecin oraz stowarzyszenia Sail Training International – organizatora regat z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

W międzyczasie rozpoczęły się regaty w 2017 roku i dwóch fotografików STF: Adrian Aleksiewicz oraz Bogusz Borkowski popłynęło na gościnnym pokładzie brygu „Fryderyk Chopin” na etap z litewskiej Kłajpedy do Szczecina. Mieli okazję fotograficznie podejrzeć żeglarską reprezentację Szczecina podczas pracy przy linach i żaglach, ale także podczas prac pod pokładem (obieranie ziemniaków) i podczas spędzania czasu wolnego w portach goszczących.

Pozostali fotografowali wpływające żaglowce, wschody i zachody słońca w anturażu Wałów Chrobrego kadrowane przez las masztów i rei, oraz manewry portowe – cumowania i odcumowania. Na koniec w kadrach znalazło się wyjście jednostek ze Szczecina i parada żaglowców na Bałtyku, pomiędzy Świnoujściem i Międzyzdrojami, fotografowana z pokładu okrętu wojennego 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Wszędzie tam pracowała ekipa STF wraz z zaprzyjaźnionymi fotografami (m.in. Andrzejem Krupińskim z Fotoklubu Zamek).

Następnie nadszedł długi czas mrówczej pracy przy wybieraniu zdjęć (przebranych zostało około 15.000 zdjęć ponad 30 autorów!), obrabianiu ich oraz przygotowaniu składu całego albumu. Z czego to ostanie oznaczało wykonanie wielu elementów graficznych oraz ułożenie (najważniejsze!) zdjęć w spójnej kolejności. Dzięki temu album stanowi rodzaj opowieści, prowadząc chronologicznie widza przez kolejne lata, porty i pory dnia. Ponadto album został zaprojektowany jak odwiedziny w galerii fotograficznej: na stronach dominują zdjęcia, często w klasycznym kwadratowym kadrze, rzadko podpisane krótkim tekstem. Większe ilości tekstu znajdują się na początku każdego rozdziału z opisem udziału szczecińskich żeglarzy w kolejnych latach zmagań regatowych pod żaglami.

Następnie przyszedł czas na tłumaczenie tekstów, próbne wydruki (tzw. „modele”) oraz korekty, po których były kolejne korekty, podmiany zdjęć lub powtórna praca nad niektórymi z nich w programie do obróbki.

Później był druk i oprawa. Czekaliśmy niecierpliwie (bardzo!) aż album trafi do naszych rąk. I jak to bywa w takich sytuacjach – drukarnia w trosce o najwyższą jakość produktu (drukarską i introligatorską) dostarczyła album w dniu wodowania… Udało się na czas!

Tutaj warto wspomnieć dlaczego „wodowanie”. Skoro Szczecin leży nad morzem, a publikacja posiada wyraźnie morski charakter, a do tego stoczniowe suwnice widać na wyciągnięcie ręki, więc nie może to być po prostu „premiera”, ale właśnie „wodowanie”!

O godzinie 17:00, 6 października, wszyscy zajęli miejsca w Sali Iluzjon. Na scenie zasiedli: Piotr Krzystek – Prezydent Miasta Szczecin, Krzysztof Soska – Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin, Mira Urbaniak – żeglarz i dziennikarka, Katarzyna Wolnik-Sayna – dziennikarka, Halina Maińska – armator żaglowca „Kapitan Borchardt”, Zofia Sadłowska – Chief Liaison Officer, Jerzy Raducha – Wicedyrektor Centrum Żeglarskiego, Mirosław Drozd – Chief Pilot oraz Rafał Frolich – kapitan holownika morskiego. Całość poprowadziła prof. Aneta Zelek z Wyższej Szkoły Bankowej.

Wodowania albumu dokonał Pan Prezydent, później goście rozmawiali o regatach, o tym jak cumuje się 100-letni żaglowiec o 100-metrowym kadłubie, o tym dlaczego szczecińscy żeglarze zdobywają tyle nagród na regatach i jak tworzy się Korpus Oficerów Łącznikowych. Nie zabrakło także anegdot i historii z pokładów i lądów. Na koniec tej części Pani Laura Hołowacz wraz ze współpracownikami wręczyli pierwsze albumy gościom biorącym udział w dyskusji.

Następnie przedstawiciele Zarządu STF: Bogusz Borkowski i Tomasz Seidler opowiedzieli o pracy przy albumie i przedstawili fotografów, których prace ozdabiają strony albumu. Oni także otrzymali swoje autorskie egzemplarze publikacji.

Na koniec były wspólne zdjęcia, podpisywanie albumów, rozmowy kuluarowe i grog – rozgrzewający i aromatyczny napitek żeglarzy. Nie wspominając o afterparty… Ale to już inna historia, choć równie długa…

Tomasz Seidler
Prezes STF

 

P.S.

A wnętrza Starej Rzeźni ozdabia 30 fotografii będących „esencją” zdjęć albumowych. Warto tam podjechać i powtórnie przeżyć dni finału regat!

P.S. II

Twórcy albumu (24):  Adrian Aleksiewicz, Andrzej Krupiński, Anna Kaźmierczak, Bogusław „Bodek” Macal, Bogusz Borkowski, Denis Siejtbatałow, Jacek Jurkowski, Joanna Przepiera, Jolanta Raczyńska, Karolina Seidler, Krzysztof Hundert, Magdalena Seredyńska, Małgorzata Kempa, Marek Hołowacz, Maria Zgolak, Marta Teszner, Michał Kundera, Mieczysław Ircha, Mirosław Cofta, Monika Więcław, Paulina Seidler, Piotr Biel, Tomasz Seidler oraz Wiesław Seidler. Tekst: Wiesław Seidler, Tłumaczenie: Katarzyna Rudkiewicz (EN) oraz Timm Stütz (DE). Obróka cyfrowa plików: Tomasz Seidler, skład DTP: Piotr Biel. Druk: KAdruk, Szczecin.