Menu
Wernisaż wystawy Denisa Siejtbatałowa

Wernisaż wystawy Denisa Siejtbatałowa „Zabytki Gminy Dobra wczoraj i dziś”

Szczecin, 16 październik 2016

Wołczkowo to niewielka wieś w pobliżu Szczecina, należąca do gminy Dobra. Niegdyś typowo rolnicza, teraz jest raczej miejscem, gdzie szczecinianie budują domy i przenoszą się z miasta w poszukiwaniu ciszy oraz czystszego powietrza.

Ta przygraniczna gmina, mimo zniszczeń wojennych, zachowała sporo zabytków, o których udokumentowanie został poproszony Denis Siejtbatałow, członek STF.

Praca fotograficzna związana z tym tematem nie była łatwa. Wymagała od autora wizyt na wieżach kościelnych, wchodzenia pod konstrukcję wiatraka i podejmowania wielu innych wyzwań. Nawet samo fotografowanie budynków z zewnątrz było wymagające – autor musiał wybrać taką porę dnia, podczas której dany obiekt był najciekawiej oświetlony, jednocześnie przy uwzględnieniu obecność innych elementów krajobrazu, np.: starych i wysokich drzew. Zdjęcia wykonywane we wnętrzu miały swoje osobne wymagania. Przez niewielkie okna wpadało niezbyt dużo światła, ale potrafiło ono być mocno rysujące, co zmuszało autora do stosowania wielokrotnej ekspozycji i późniejszego łączenia plików w zdjęcia o podwyższonej rozpiętości tonalnej.

Denis Siejtbatałow dobrze poradził sobie z tymi wszystkimi wyzwaniami i w dniu 16 października mogliśmy uczestniczyć w Wołczkowie w uroczystym wernisażu jego wystawy. Nie było to tylko typowo galeryjne otwarcie wystawy z krakersami i winem, ale wydarzenie, w którym uczestniczyły m.in. władze samorządowe, a zebrani mogli wysłuchać dwa wykłady związane z historią Wołczkowa i okolic. Zwieńczeniem wernisażu był koncert smyczkowego tria i poczęstunek przygotowany przez miejscowe gospodynie.
Gratulujemy Denisowi kolejnej wystawy!