Szczecin, 11 października 2016 r.
Łasztownia to jedna z wysp znajdujących się na terenie Miasta Szczecin. Pierwotnie jej zabudowa była typowo portowa i przemysłowa. Do mieszczących się tam nabrzeży cumowały żaglowce, a później statki z całego świata. W XIX wieku na jej terenie, naprzeciwko dzisiejszych Wałów Chrobrego powstał kompleks rzeźni miejskiej. Funkcjonował on niemal nieprzerwanie do lat ’80 ubiegłego wieku. Potem sukcesywnie niszczał.
Na początku lat 2000 jednym z budynków zainteresowali się właściciele firmy spedycyjnej CSL Internationale Spedition. Po kilku latach starań, planowania i rewitalizacji firma otrzymała nową siedzibę, a szczecinianie nowy wielofunkcyjny obiekt, z ukierunkowaniem na kulturę, pod prowokującą nazwą „Stara Rzeźnia”.
Budynki dawnej rzeźni miejskiej pociągały fotografów STF od dawna. Pierwszy plener pośród niszczejących struktur odbył się w 2005 roku. Podczas tego pleneru wielu fotografujących pracowało jeszcze na negatywach czarno-białych i barwnych. W latach późniejszych jeszcze wielokrotnie fotograficy STF odwiedzali ten teren i uwieczniali jego postępującą degradację. Warto nadmienić, że odbył się tam między innymi pierwszy plener z serii „Derelict Nude – Akt w przestrzeni postprzemysłowej”.
Wiedząc o planowanej rewitalizacji budynku dawnej obory fotograficy STF skupili się na nim. Fotograficznie uczestniczyli oni w wielu etapach rewitalizacji oraz później, po oddaniu do użytku, w trakcie wielu wydarzeń artystycznych i nie tylko. Dzięki temu, gdy wśród właścicieli firmy CSL narodził się pomysł wydania rocznicowego albumu dokumentującego trud przemiany XIX wiecznej obory na nowoczesną siedzibę przedsiębiorstwa, to STF został naturalnym partnerem tego przedsięwzięcia.
Po 9 miesiącach wspólnej pracy powstał album, którego współautorami są fotograficy STF w ilości 12 osób. To duża liczba, która napawa nas dumą i radością. Autorami zdjęć z ramienia STF są: Sabina Adamowicz, Adrian Aleksiewicz, Piotr Biel, Alina Chajrewicz, Mirosław Cofta, Maciej Głowacki, Anna Kaźmierczak, Michał Kundera, Maciej Mrozik, Tomasz Seidler, Denis Siejtbatałow, Timm Stütz oraz Maria Zgolak. Ponadto Piotr Biel wykonał projekt i skład DTP, a Bogusz Borkowski i Tomasz Seidler dokonali pierwszego wyboru zdjęć (z prawie 9.000 fotografii).
W dniu 11 października 2016 r. odbyła się uroczysta premiera albumu „Stara Rzeźnia”. Był na niej Prezydent Miasta, przedstawiciel Marszałka Województwa, zarząd firmy CSL i wielu innych zacnych gości. Byliśmy także i my – członkowie i sympatycy STF fotografujący całą uroczystość. Jak ona wyglądała? Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wydarzenia!
A sam album to książka, którą, gdy się weźmie do ręki, to czuje się jej ciężar. Jest w formacie 30 x 30 cm i posiada 204 strony zadrukowane w kolorze, białą okładkę ze strefowo wykonanymi lakierowanymi nadrukami oraz odciśniętym logo Starej Rzeźni. W środku także nie brakuje ciekawych elementów, ale to już trzeba zobaczyć samemu… Album jest do nabycia w Kubryku Literackim – sklepiku mieszczącym się na terenie Starej Rzeźni.
Tomasz Seidler