Menu
TV Pomerania - Historia fotografii

TV Pomerania – Historia fotografii

06 marca 2017 r.

Wizyty przedstawicieli Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego w TV Pomerania stały się cykliczne. Po raz kolejny mieliśmy okazję aby, co prawda tylko przez kilkanaście minut, opowiedzieć tym razem o historii fotografii.

Zaczęliśmy oczywiście od boskiego Leonardo i jego camera obscura. Wspomnieliśmy średniowiecznych alchemików, pierwszych naukowców syntetyzujących nowe substancje chemiczne, które z jak to się okazało z czasem stały się bardzo przydatne w fotografii.

Opowiedzieliśmy o prekursorach utrwalania obrazów w osobach: Niépce, Daguerre i Talbot. Na omówienie większej ilości przedstawicieli panteonu ojców fotografii niestety nie starczyło czasu.

Nie zabrakło małej prezentacji sprzętu. Pokazaliśmy współczesne lustrzanki cyfrowe, lustrzanki automatyczne na filmy perforowane oraz stare aparaty z początku ubiegłego wieku, na film o szerokości 6 cm. Nie obyło się bez ingerencji chochlika telewizyjnego: jeden za starych aparatów nie dał się otworzyć żeby pokazać jego wnętrze do kamery. Tak to już jest z wiekowymi aparatami – każdy z nich ma duszę i czasami swoje humory.

Przed nami kolejne spotkanie w TV Pomerania – 20 marca będziemy opowiadać o tym, jak fotografować telefonem komórkowym. Do zobaczenia przed ekranem telewizora lub na naszych spotkaniach!

Tomasz Seidler, Prezes STF