Menu
The Baltic Classic Rally 2017

The Baltic Classic Rally 2017

09 i 10 czerwca 2017 r.

Miasto Szczecin słynie z od lat organizowanych wydarzeń marynistycznych, w których biorą udział żaglowce i jachty z całego świata. Z okazji dorocznych Dni Morza i Zlotu Oldtimerów, czy rzadszych finałów regat The Tall Ships Races mieszkańcy jak i przyjezdni mogą podziwiać jednostki liczące sobie nieraz ponad 100 lat. Oczywiście wiek dotyczy tylko kadłubów, bowiem takielunek, wnętrza, wyposażenie nawigacyjne itp. są współczesne i co najważniejsze odpowiadające obecnym wymaganiom dotyczącym bezpiecznej żeglugi.

Przez ostatnie dwa dni (09 i 10 czerwca) mieszkańcy Szczecina i okolic mogli podziwiać inne oldtimery: samochody i ich załogi biorące udział w The Baltic Classic Rally 2017. Rajd rozpoczął się w Kopenhadze, by przez miasta Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwy i Litwy wjechać do Polski. Odcinek na terenie województwa zachodniopomorskiego zainaugurował Rally Sprint na lotnisku Broczyno w pobliżu Czaplinka, dokąd załogi przyjechały z Gdańska. Po ściganiu się na lotniskowym pasie i okolicznych sosnowych lasach auta pojechały do Szczecina, gdzie popołudniem zameldowały się na podziemnym parkingu w jednym z hoteli.

Kolejnego dnia areną zmagań stały się Wały Chrobrego. Po porannym wyjeździe z podziemi auta w szeregu ustawiły się na ul. Zygmunta Starego by z rampy pomiędzy Muzeum Narodowym a Akademią Morską wyruszyć do testu po ulicach wokół Wałów. Załogi ruszały co jedną minutę i po wykonaniu dwóch okrążeń ruszały dalej, w drogę do Berlina (przez Gryfino i Osinów Dolny), gdzie tego samego dnia zakończono rajd.
Dzięki współpracy ze Starą Rzeźnią oraz Auto Klubem Szczecin i PZM fotograficy STF otrzymali akredytacje i mogli znaleźć się blisko załóg i ich wiekowych pojazdów. W naszych kadrach udało zatrzymać się całą plejadę startujących pojazdów, z których najstarszy pochodził z początku ubiegłego wieku, ale żaden nie był wyprodukowany po 1976 roku.

Fotografowaliśmy auta pędzące po lotnisku, przez leśne dukty i na szczecińskim bruku. Mieliśmy także okazję przyjrzeć się zakurzonym bolidom odpoczywającym w podziemnym parkingu, gdzie ich kierowcy dokonywali drobnych napraw, uzupełniali płyny eksploatacyjne, pompowali koła oraz zmywali kurz z szyb i reflektorów. Była to wspaniała dwudniowa fotograficzna przygoda! A wieść gminna niesie, że za niedługi czas rajd ponownie zawita do naszego miasta…

Warto odnotować jeszcze jedną rzecz: podczas testów na Wałach swoją premierę miały cztery banery STF promujące stowarzyszenie. Zaprojektował je Piotr Biel, Grafik STF a wykonała Paleta s.c. Oczywiście nasze banery okrasiły wizualnie całe wydarzenie!

Fotografowanie czterokołowych oldtimerów było wspaniałą rozgrzewką fotograficzną przez sierpniowym finałem regat The Tall Ships Races 2017, na który zapraszamy serdecznie wszystkich fotografujących!

Tomasz Seidler, Prezes STF