Menu
Spotkanie STF „Fotografia cyfrowa – czym jest i dokąd zmierza”

Spotkanie STF „Fotografia cyfrowa – czym jest i dokąd zmierza”

01 lutego 2017 r.

Kolejne tegoroczne spotkanie dotyczyło próby określenia czym jest fotografia cyfrowa. To narzędzie, które każdy z nas (a na pewno większość) używa jako środka wypowiedzi artystycznej lub po prostu jako rzecz, która umożliwia „zatrzymywanie czasu”.

Na wstępie Tomasz Seidler zaprosił obecnych do obejrzenia prezentacji przedstawiającej próbę sklasyfikowania rodzajów fotografii, np.: z uwagi na przeznaczenie zdjęć, miejsce wykonywania itp. Później przedstawione zostały „trzy przykazania” i „osiem błogosławieństw”. Te pierwsze to wolna interpretacja eseju Jarosława Makowskiego w gazeta-fotograficzna.org, te drugie za stroną profotograf.pl

W miarę pokazywania kolejnych slajdów i upływu czasu coraz więcej głosów dołączało się do dyskusji, pojawiało się coraz więcej różnych pomysłów czym wspomniana na początku fotografia cyfrowa jest, a czym nie. Zakończyliśmy podsumowaniem, że współczesna fotografia cyfrowa, to nie tylko dziedzina sztuki, nie tylko sposób spędzania czasu, czy poznawania innych osób, często z całego świata, to nie tylko praca przy komputerze i globalne publikowanie swoich prac, ale zjawisko. Wpływ fotografii na współczesność jest duży, o ile nie ogromny, i pewnie dzisiaj jeszcze nie wiemy jak duży. To pokaże przyszłość i mam nadzieję, że można wierzyć, że będziemy stanowili część tego zjawiska, nadchodzącej przyszłości.

A kolejne spotkanie to Konkurs Miesiąca „Pocztówka z mojej dzielnicy”, 09 lutego, w czwartek. Start jak zazwyczaj o 19:00.

Do zobaczenia!