Menu
Spotkanie STF

Spotkanie STF „Fotografia archiwalna i kolekcjonerska”

Na ostatnim spotkaniu STF poprowadzonym przez Andrzeja Grabowieckiego, honorowego członka STF i Marcina Łuczyka z drukarni Printshop podjęliśmy tematy związane z fotografią archiwalną i kolekcjonerską.

W pierwszej części spotkania Andrzej Grabowiecki przedstawił nam m.in. motywy kolekcjonowania zdjęć, omówił cechy fotografii kolekcjonerskiej oraz czynniki wpływające na ceny zdjęć licytowanych w domach aukcyjnych. Omówił także warunki jakim musi podlegać kolekcja zdjęć (jedno zdjęcie lub ich komplet), aby nabrała cech fotografii kolekcjonerskiej.

Następnie Marcin Łuczyk w sposób pełen pasji i profesjonalizmu przedstawił nam różnice w jakości wydruków tych samych zdjęć (z plików cyfrowych) na różnych rodzajach papieru fotograficznego, wyjaśnił nam czy różni się druk pigmentowy od atramentowego oraz udzielał wskazówek co zrobić by wydruki naszych zdjęć miały jak najlepszą jakość i cieszyły oczy przez długie lata. Krótki wykład zilustrował przykładami (wydrukami), które dobitnie nam uświadomiły co to znaczy „jakość wydruku”.

Na koniec słuchacze uczestniczyli w ciekawej dyskusji z prowadzącymi.
Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu!

P.S. Marcin Łuczyk (drukarnia Printshop) także poprowadzi kolejny wykład pod tytułem: „Odwzorowanie barw w fotografii” (07 kwietnia 2016 r.).
Harmonogram spotkań (tutaj)