Menu
„Przystanek Woodstock 2016” – STF on tour

„Przystanek Woodstock 2016” – STF on tour

22 Festiwal Woodstock 2016

Jako pierwsi na woodstockowych polach namiotowych, już we wtorek 12 lipca, pojawili się Maciek Mrozik i Piotr Lis – ich zadaniem było rozbicie na górce Akademii Sztuk Przepięknych (ASP) namiotu, w którym przez wszystkie dni festiwalu, wspierając fundację xpozycja, rozmawialiśmy z jego uczestnikami o różnych aspektach fotografii. Tematyka tych spotkań obejmowała między innymi: fotografowanie aparatem w telefonie komórkowym, estetykę w fotografii oraz obsługę i pracę z lustrzanką cyfrową, a także dbanie o porządek i bezpieczeństwo plików. Z uwagi na małe grupy słuchaczy poruszane były także inne tematy, wszelkie proponowane przez naszych gości. Można powiedzieć, że nikt z zainteresowanych nie odszedł z kwitkiem.  Ponadto na stoisku prezentowane były wydawnictwa STF (albumy z 50- i 55-lecia oraz „Stocznia”), a także fotoalbumy naszego partnera najlepszefoto.pl

Zasadnicza grupa członków STF dotarła do Kostrzyna w środowy wieczór. Na polu namiotowym ASP powstało małe obozowisko STF. Wieczór (nie tylko ten!) spędziliśmy na spacerach po terenach festiwalu i dłuuugich rozmowach. Nie obyło się bez fotografowania po zachodzie słońca. W nocy, zgodnie z wcześniejszymi prognozami, pogoda zaczęła się psuć – zaczęło padać. Deszcz towarzyszył nam aż do piątku, powodując zamianę części terenów festiwalowych w zdradliwe, błotniste ślizgawki. Pogoda także spowodowała, że w czwartek niewiele osób odwiedziło nasze stoisko – po prostu większość schroniła się w namiotach przed deszczem. Piątek, wraz z poprawą pogody, przyniósł więcej tematów fotograficznych do zrealizowania i więcej odwiedzających. Sobota zaś była już typowym woodstokowym dniem pełnym oczekiwanego słońca. Wszystkie dni koncertowe spędzaliśmy nie tylko prowadząc warsztaty, ale także fotografując. Każdy z nas pokonał wiele kilometrów po całym terenie, stał w huku muzyki pod sceną, taplał się w błocie i wstawał tuż po wschodzie by fotografować Woodstock.

Festiwal Woodstock w swoich założeniach teoretycznych jest formą podziękowania dla wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jednak przede wszystkim to ogromne święto radości, muzyki, barw i przyjaźni. To też przeogromny wysiłek organizacyjny, który trzeba włożyć, by tak wielka impreza przebiegała w sposób sprawny, a przede wszystkim, co jest tak ważne ostatnimi czasy, bezpieczny. Woodstock to też doskonała szkoła tolerancji – dla inności, różnorodności…

Dla nas fotografów festiwal jest prawdziwą ucztą estetyczną, miejscem gdzie ludzie na widok aparatu i akredytacji zawieszonej na szyi uśmiechają się, pozują, a wręcz proszą aby ich fotografować. A ludzi spotyka się tam niebanalnych – od dziewcząt w wiankach na głowach, przez wszelkiej maści hippisów, panków, stalkerów lub po prostu nie wstydzących się swojej nagości, po osoby, które w swój wygląd i fantazyjne stroje wkładają mnóstwo czasu i kreatywności. Dla każdego fotografa spotkanie z woodstokowiczami to wspaniała okazja, poligon fotografii portretowej, reportażowej, socjologicznej i wszelkiej innej!

Wróciliśmy z Woodstocku z muzyką wciąż brzmiącą w naszych głowach, z kartami pełnymi zdjęć, z uśmiechem na twarzy oraz mocnym postanowieniem powrotu za rok, na kolejną edycję festiwalu. Najprawdopodobniej nie zabraknie także naszego namiotu, w którym woodstokowi fotografowie będą mogli spotkać się i porozmawiać, a czasem po prostu przysiąść i napić się kawy.

Sie ma!
Bogusław „Bodek” Macal

P.S.
Warto wspomnieć, że na tegoroczny Woodstock zostały przygotowane kolejne koszulki STF z serii „STF on Tour”. Pierwsza z nich przedstawia motywy indiańskie, nawiązujące do linii przewodniej tegorocznego festiwalu oraz napis „Born to shoot”, co w wolnym tłumaczeniu i w kontekście STF oznacza „Urodzony by fotografować”. Oczywiście nie zabrakło motywu fotograficznego – stylizowanej lustrzanki. Na drugiej koszulce przedstawione są ptasie, rozpięte skrzydła z centralnie umieszczoną przysłoną. Przysłona przyozdobiona jest elementami mechanizmów zegarowych, co ma odzwierciedlać skomplikowanie budowy aparatów jak i samej fotografii. Przysłona dodatkowo jest uzupełniona o ozdobne elementy geometryczne. Ponieważ skrzydła kojarzą się także ze skrzydłami z logo znanej marki motocykli, więc umieszczone pod nimi hasło nawiązuje do hasła tej marki i brzmi: „…soar with your camera”, czyli „…wznieś się ze swoim aparatem”. Oba projekty zawierają także napis „STF on Tour” oraz adres naszej strony internetowej. Projekt wykonał i wpadł na większość pomysłów Piotr Biel. W trudnej pracy grafika wspierał go Tomasz Seidler.

Dodatkowe informacje o festiwalu: http://woodstockfestival.pl/