Menu

Projekt Kamienice

Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne po raz kolejny „wzięło na warsztat” szczecińskie kamienice. Wcześniej fotografowaliśmy je między innymi w ramach poświęconych im konkursów miesiąca: „Bramy szczecińskich kamienic” oraz „Zastygłe w bezruchu”. Ten ostatni temat dotyczył sztukateryjnych ozdób na fasadach. Następnie zostały zorganizowane wystawy pod tymi samymi tytułami.

W ramach współpracy ze szczecińską firmą CSL Internationale Spedition od trzech lat współtworzymy wydawane przez nich albumy fotograficzne. Tematami poprzednich publikacji były:

  • „Stara Rzeźnia” – proces rewitalizacji siedziby firmy CSL Internationale Spedition;
  • „The Tall Ship Races” – szczecińskie finały regat żeglarskich pod tą samą nazwą;
  • „Classic Cars” – zabytkowe samochody biorące udział w rajdzie dookoła Bałtyku.

Tematem tegorocznego albumu postanowiliśmy uczynić perły szczecińskiej architektury – nasze przedwojenne kamienice. Ich uroda oczarowała już wielu – warto wspomnieć choćby Michała Rembasa i jego serię książek poświęconych detalom szczecińskich budynków „Cuda na fasadach”. My, fotograficy, chcemy zajrzeć trochę głębiej – do piwnic oraz na strychy i dachy, chcemy wejść w bramy, oficyny, zajrzeć na podwórka, porozmawiać z mieszkańcami i oczywiście wszystko to udokumentować fotograficznie.