Menu
„Orły nad Nijmegen” w Gryfinie

„Orły nad Nijmegen” w Gryfinie

W sobotę, 24.09.2016 r., w Gryfinie, odbyło się, przygotowane przez Studio Historyczne „Huzar” z Koszalina i Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae – Dziedzictwo Pomorza, wielkie widowisko historyczne „Orły nad Nijmegen”. Wzięło w nim udział ponad 200 rekonstruktorów w historycznych mundurach amerykańskich, polskich, brytyjskich i niemieckich z okresu II wojny światowej, 11 pojazdów (w tym amerykański czołg średni M4 Sherman, amerykański czołg lekki M3 Stuart, amerykański transporter opancerzony M4 Half-Track, amerykańskie samochody terenowe Dodge WC51/52 oraz Jeep, amerykański motocykl wojskowy Harley WLA, niemiecki samochód pancerny Sd.Kfz. 222, niemiecki samochód terenowy VW Typ 82 Kűbelwagen) i 3 samoloty. Inscenizacja „Orły nad Nijmegen” odwoływała się do zapisanych złotymi zgłoskami kart historii polskiego oręża i obecności 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Holandii, ale przede wszystkim do harmonijnego współdziałania państw koalicji antyhitlerowskiej. Całość rekonstrukcji opatrzona była merytorycznym komentarzem, przygotowanym przez historyków wojskowości, na czele z prof. dr. hab. Andrzejem Olejko, wykładowcą Uniwersytetu Rzeszowskiego, specjalizującym się w historii wojskowości i konfliktów zbrojnych.

Dzięki akredytacjom mogliśmy fotografować bezpośrednio z miejsca, na którym rozgrywało się widowisko, czuliśmy zapach prochu, gorący podmuch wybuchów, a rekonstruktorzy byli na wyciągnięcie ręki. Przez chwilę mogliśmy się poczuć prawie jak fotoreporterzy wojenni na pierwszej linii frontu.

Widowisko poprzedziła prezentacja wyposażenia wojskowego w ramach otwartego muzeum techniki wojskowej oraz pokaz militariów i grup rekonstrukcyjnych.

Nie zabrakło też muzyki. Wydarzenie poprzedzone było koncertem brytyjskiej wokalistki z polskimi korzeniami – Katy Carr. Do tej pory wydała ona kilka płyt, prezentując na nich utwory nawiązujące do polskości, historii i tradycji. Wśród jej repertuaru odnajdziemy takie piosenki jak m.in. „O mój rozmarynie”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”. Swoje utwory tworzy po polsku i angielsku. Jeden z nich nawiązuje do historii niedźwiedzia brunatnego i szeregowca Wojtka służącego w 2 Korpusie Polskim.

Podsumowaniem dnia był występ gryfińskiej grupy Rusty Chain.  Zespół prezentuje muzykę wynikającą z czystej miłości do zabawy i rock’n’rolla. Zespół gra w składzie: Marcin Wawrzyńczyk – wokal, Marta Potepa – bas, Michał Zalewski (mąż Kasi Zalewskiej)- gitara, Filip Grzesik – perkusja.

– Bogusław „Bodek” Macal