2 września 2017 r.
We wrześniowy, wakacyjny jeszcze, dość ciepły wieczór, plac Solidarności wraz z dachem Centrum Dialogu Przełomy stał się, już po raz drugi, sceną i widownią niezwykłego koncertu. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Opera na Zamku w Szczecinie kolejny raz zorganizowały, dedykowany uczestnikom szczecińskiego Sierpnia ’80, koncert „Sierpniowe Przełomy”.
Orkiestra Opery na Zamku, pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka, z gościnnym udziałem Olgi Adamskiej, Krzysztofa Niewirowskiego i Krzysztofa Baranowskiego, zagrała kompozycje wybitnych twórców muzyki filmowej. Zabrzmiały kompozycje, które zapisały się w pamięci kilku pokoleń wielbicieli polskiego kina. Usłyszeliśmy między innymi tematy muzyczne, autorstwa jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej Wojciecha Kilara, z filmów „Pianista”, „Trędowata”, „Ziemia obiecana” czy „Pan Tadeusz”. Zabrzmiał również Polonez z bijącego rekordy popularności „Czasu honoru”, „Taniec Eleny” z filmu „Bandyta”, a także utwory blisko związane z ideą koncertu – fragmenty z „Człowieka z żelaza”, „Mury” Jacka Kaczmarskiego, czy „Sen o Victorii” z repertuaru grupy Dżem, w rewelacyjnym, ekspresyjnym wykonaniu Olka Różanka.
Koncert poprowadził, znany wszystkim miłośnikom kina, Tomasz Raczek.
A na widowni zasiedli, część na przygotowanych specjalnie dla nich miejscach, pozostali po prostu na pochyłej płaszczyźnie dachu Centrum Dialogu Przełomy, na kocach, przyniesionych krzesełkach, Szczecinianie. Byli Ci, którzy byli świadkami, bądź nawet bohaterami, gorącego sierpnia 1980, były ich dzieci, wnuki, przyjaciele. Były całe rodziny z małymi dziećmi, dużo młodzieży. Wszyscy skupieni, wzruszeni, wsłuchani w słowa Tomasza Raczka i płynącą ze sceny muzykę.
Dzięki współpracy STF z Operą na Zamku mieliśmy, po raz kolejny, niepowtarzalną i unikalną możliwość fotograficznego uczestnictwa w tym wydarzeniu.
Bodek Macal
Sekretarz STF