Menu
Cavaliada Summer Jumping

Cavaliada Summer Jumping

Cavaliada Summer Jumping zawitała do Kołobrzegu w dniach 7-10 lipca 2016 r., to jedyne takie wydarzenie w Polsce a nawet w Europie. Podobna impreza jeździecka odbywa się tylko w Miami na Florydzie.

Wbrew nazwie impreza nie ograniczyła się tylko do zawodów w skokach przez przeszkody, ale mogliśmy też zobaczyć zawody w ujeżdżeniu Grand Prix (klasa CS). Był pokaz koni czystej krwi arabskiej, zawody zaprzęgów, a nawet horsemanów, czyli ludzi skaczących przez przeszkody! A to wszystko w pięknej scenerii kołobrzeskiej plaży. To nie lada gratka dla nas fotografów. Fotografowanie zawodów jeździeckich to też nie lada wyzwanie. Żeby pokazać piękno tego sportu musimy uzbroić się w długi, jasny obiektyw. Doskonale sprawdzają się zoomy 70-200 f2.8. Osobiście fotografuję Nikkorem AF-S 80-200 F2.8. Duża szybkość wykonywania zdjęć nie jest niezbędna, choć lubię czasem wykorzystać maksymalne 8kl./s w moim D700. Oczywiście fotografujemy w trybie śledzenia ostrości, a migawkę wyzwalamy w skoku, kiedy koń ciągle się wznosi. W fotografii ujeżdżenia czy powożenia staramy się wybrać odpowiednią fazę ruchu konia. Nie bez znaczenia ma też kąt padania słońca na twarz jeźdźca, tym bardziej że kaski mają daszki. Wyłączamy stabilizację obiektywu! Przy krótkich czasach fotografowania niezbędnych do „zamrożenia” konia w locie [1/1000s lub krócej], tylko przeszkadza w dobrym działaniu autofocusa. Jako punkt AF proponuję wybrać środkowy lub któryś z krzyżowych jeśli mamy ich więcej niż 1, dobrze sprawdza się prawy lub lewy górny. Mamy wtedy ładnie skomponowane ujęcie. Przy słonecznej pogodzie obowiązkowo zrobimy zdjęcia w RAWach – to pozwoli nam później rozjaśnić cienie w postprodukcji. O fotografii zawodów jeździeckich wielokrotnie pisałem na moim blogu:

Na koniec garść oficjalnych faktów:

Cavaliada Summer Jumping 2016 odbyła się z udziałem zawodników z 12 państw. Nad trybunami powiewały flagi: Argentyny, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kirgistanu, Łotwy, Litwy, Meksyku, Polski, Hiszpanii, Szwecji, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

Podsumowanie Cavaliada Summer Jumping Kołobrzeg 2016:

  • 120 zawodników biorących udział w konkursach skoków przez przeszkody, ujeżdżenia i zaprzęgów,
  • prawie 260 koni biorących udział w zawodach i pokazach,
  • łącznie 14 000 uczestników,
  • 2 trybuny z ponad 3100 miejscami siedzącymi oraz namioty dla gości VIP,
  • 1200 ton specjalnego wysokiej jakość podłoża kwarcowego,
  • 16 dni pracy ekipy technicznej składającej się z 70 osób,
  • 110 wolontariuszy z całej Polski zaangażowanych w pomoc na parkurze, w stajniach, biurze zawodów, centrum prasowym czy przy dekoracjach zawodników,
  • ponad 100 akredytowanych dziennikarzy, foto i videoreporterów,

– Piotr Wolski