Menu
2016-11-03 - Wykład „Literatura podzielona fotografią - kulturowe znaczenie roku 1839”

2016-11-03 – Wykład „Literatura podzielona fotografią – kulturowe znaczenie roku 1839”

Już w czwartek kolejne spotkanie członków i sympatyków Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Początek o 19:00 w piwnicy Starej Komendy przy pl. Batorego.
Wykład na temat „Literatura podzielona fotografią – kulturowe znaczenie roku 1839” (roku wynalezienia fotografii) poprowadzi Jędrzej Wijas – dr nauk humanistycznych (IBL PAN), wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie. Kierownik działu w Trafostacji Sztuki w Szczecinie – galerii sztuki współczesnej. Od 15 lat zawodowo i społecznie związany ze szczecińską kulturą.
Rok 1839 to czas kiedy Francuz Louis Jacques Mandé Daguerre, przy wsparciu Francuskiej Akademii Nauk, obwieścił światu wynalezienie fotografii, wg procesu, który dzisiaj nazywamy dagerotypią. Ponieważ uzyskał patent na swój wynalazek, to właśnie jego historia uważa za odkrywcę fotografii. dagerotypia jest metoda fotograficzną, w której zwieńczeniem jest uzyskanie pozytywu, bez możliwości dalszego bezpośredniego kopiowania.
Równolegle, w tym samym roku, Anglik William Henry Fox Talbot przedstawił trochę inną metodę prowadzącą do uzyskania obrazu fotograficznego w postaci negatywu, co umożliwiało wykonanie w dowolnym czasie dowolnej ilości odbitek fotograficznych. Proces Talbota nazywamy kalotypią i początkowo był niezbyt szeroko stosowany. W początkowych latach fotografii królowała dagerotypia.
Dzisiejszy wpływy fotografii cyfrowej na współczesność jest oczywisty i dla każdego czytelny, ale jak sprawa się miała pod koniec pierwszej połowy XIX wieku…?
Wstęp jak zawsze wolny dla każdego.
Wszystkich serdecznie zapraszamy!